P. Oukropec, A. Suchánková, Y. Gaillyová: medailonky
/ Cinema blog, Z naší tvorby /
Článek vychází jako bonus k filmu Žít změnu.
Medailonek je vlastně krátký dokumentární film o zajímavé osobnosti. Filmařské postupy jsou podobné jako u dokumentu. Protože název vychází ze slova medaile, není zvykem točit medailonek o lidech, kterých si nevážíme, opak je pravdou. Občas jej lze využít i v rámci marketingové kampaně, pokud zobrazovaná osobnost má opravdu reálný potenciál svým příběhem, nebo názory zaujmout. Pro koho je však tento formát ideální, jsou umělci a také neziskový sektor, který je plný zajímavých příběhů. Při natáčení našeho dokumentárního filmu ŽÍT ZMĚNU jsme měli možnost se dostat k velmi zajímavým lidem. Samotný film je součástí širšího projektu UČÍME SE PŘÍBĚHY, jehož cílem je mapovat pozitivní příběhy lidí, kteří tvoří občanskou společnost a jsou inspirací pro ostatní. V rámci projektu bylo natočeno 25 samostatných příběhů pávě formou medailonku. Představujeme tři, na kterých jsme se také podíleli.
Petr Oukropec, producent, režisér a dramaturg ochotnického souboru Zmrzlík z Těchonic
Co se odehrává u Oukropců na dvorku a ve stodole, to se dá slovy jen těžko vyprávět. Pozvali byste si domů stovky lidí, abyste pro ně uspořádali zábavné odpoledne a ochotnické představení Prodané nevěsty? Proč to dělá?
„Když se lidi nadchnou pro jednu věc, jsou schopni něuvěřitelných věcí, nejde o peníze, jde o nadšení.“ Petr Oukropec je úspěšný filmový producent, ale více než svých filmových zářezů si cení toho, co prožívá při práci s ochotnických souborem, který dal dohromady v malé vesnici Těchonice, kam se ženou z Prahy před lety odešel.
Příběh Aleny Suchánkové, nadšené permakulturistky a zakladatelky LETSystémů, Růžďka
U Suchánků je pro změnu nejzajímavější zahrada. Možná by běžnému zahrádkáři přišla trochu zvláštní, je to totiž permakulturní zahrada. V malé valašské vesnici Růžďce pořádají permakulaturní kurzy a zkoumají tradiční i novodobé způsoby života bez peněz.
„Život je založený na daru. Ne na zisku. Zisk je virtuální. Dostáváme mnohem víc, než si zasloužíme,“ říká Alena Suchánková. Příští rok přineseme ještě reportáž přímo z permakulturního kurzu.
Příběh Yvonny Gaillyové, ekoložky a environmentalistky
Další z našich příběhů o neobyčejných lidech vypráví o zakladatelce Ekologického institutu Veronica. Víte, jak si na zahrádce vyrobit černozem? A k čemu se dá také využít kravský hnůj? Účinkuje také její manžel Jan Hollan a syn Matěj Hollan.
„Myslet jen na sebe je past.“ Yvonna Gaillyová vybudovala Síť ekologických poraden, je ředitelkou Ekologického institutu Veronica, vyučuje na Katedře environmentálních studií FSS MU a je laureátkou Ceny Josefa Vavrouška.
(režie Václav Kučera, kamera Libor Kozák a Stanislav Miler)
Petr Oukropec, Alena Suchánková i Yvonna Gaillyová účinkují ve filmu „Žít změnu“, na který se můžete podívat jako náš VIP klient.
Sdílet:
Štítky:
Informace o autorovi:
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.