Show!

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem  /  

Show
foto: AČFK
SHOW!
Režie: Bohdan Bláhovec
ČR, 2013
66 min.

V byznysu je dobré, aby „podnikatelský subjekt“ byl mimo jiné viditelný a atraktivní. I proto v showbyznysu zásadně záleží na onom principu „show“ – na podívané, na dojmu, dokonce hned na dojmu prvním, který zaujme, oslní… A proto by nemělo být překvapením, že tento dokument o mladých pop-zpěvačkách začíná jejich tréninkem na atletickém stadionu. Půjde tu o perfektní první dojem, ale taky o úspěch v závodě, kterým tenhle showbyznys je.

Film „Show!“ Bohdana Bláhovce (1984) se dívá za první dojmy showbyznysu a je pozoruhodný tím, jak blízko se ke sledovaným osobám dostaneme. Podařilo se mu zaznamenat to, co je odvrácenou tváří tohoto prostředí. Dívčí kapela 5Angels je výrazná tím, že je v podstatě a hlavně podnikatelským projektem. Jejím členkám bylo v době natáčení 11-14 let.

Jedinou stabilní členkou je dcera zakladatele a původního manažera skupiny (od svých 9 let). Pro něj je tu tato práce tím jediným, co ho živí. I proto si samotné zpěvačky moc nevydělají, ale samy slouží, jak tu říká matka jedné z nich, jako zboží – aby samy vydělávaly. Je trefné, že v ústřední postavě se tady prolíná role otce jedné z dívek s funkcí manažera skupiny. Všechno žene dopředu jeho poněkud zaslepená touha směřovat sebe i svou dceru do světa populárních písní a muzikálů, kde je možné potkat se s Michalem Davidem nebo Karlem Gottem. A přitom je znát (i na poměrně malé ploše hodinového filmu), že jeho vztah s dcerou je právě kvůli těmto hodnotám deformovaný a povrchní. V podivuhodně bezelstné nevědomosti není schopný uchopit psychologické souvislosti, jít za blikající show a uvědomit si, co to vlastně začíná spolutvořit hodnoty a motivaci jemu svěřených dětí, včetně jeho vlastní dcery. Pro děti se rychle stává samozřejmostí přesvědčení, že jednou z nejhorších věcí, jaká se může přihodit, je, že dívka mírně přibere na váze nebo že běžnou součástí jejich repertoáru je reklamní song o jogurtech. Všechno má směřovat k úspěchu a slávě. Ale na čem by měly stát? O skutečném rozvíjení hudebního cítění je tu zmínka málokdy.

Je všeobecně akceptované, že byznys a reklamní ideologie se vším, co potřebuje označit jako „krásné“ a „hodnotné“, se zaměřuje i na děti, že třeba komerční televize zneužívají nižšího vzdělání nemalé skupiny lidí, aby si zajistily sledovanost tím, že podle principů televizní zábavy a showbyznysu deformují i aktuální zpravodajství a dělají z něj svéráznou show dráždivých podnětů, i když veřejně zacházejí se skutečnými, složitými lidskými příběhy. V takové atmosféře zdánlivé samozřejmosti může být poctivý dokumentární film jedním z dobrých nástrojů k jasnému vědomí toho, že i když jsou zmíněné věci běžné a „normální“, nic to nemění na tom, že jsou často jednostranně manipulativní a necitlivé. Film „Show!“ je naléhavý v tom, že ukazuje případ, kde jsou do těchto zvyklostí zapojené děti. Běžně používaný argument, že divák nebo posluchač má svobodnou volbu co kunzumovat a čeho se účastnit, protože má odpovědnost sám za sebe, je tady nedostatečný. Děti zvyšují naši citlivost na věci, které jsme už dávno přijali za samozřejmé.

Režisér Bohdan Bláhovec o tomto filmu říká, že diváci si ho mohou vyložit různými způsoby – zřejmě se najde velké množství lidí, které to vyděsí, ale příznivci kapely za snažením jejího manažera budou schopni vidět zvláštní úsillí. Každý pochopí podle toho, kým sám je, co si z toho zvolit.

Kořenem jsou tu nepochybně hodnoty, které jsou pro diváka filmu důležité. I tento dokument je o jejich předávání rodiči dětem. Ale nenabádá se tu k jednoznačnému úsudku, stačí pouhé pozorování a to vždycky provokuje divákovo jemnější rozlišování a jeho spoluúčast. A „Show!“ nestojí ani na konfliktu. Otevřený konflikt mezi manažerem a matkou jedné z dívek nastává až ve chvíli, kdy film končí. „Happy end“ po úspěšné premiéře muzikálu a postup 5Angels do vyšší ligy, kterým je nahrávání v Londýně, zároveň doprovází rozhodnutí, které je (konečně) ryze osobním odmítnutím.

Na film se můžete podívat zde.

Staňte se VIP klientem

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Roman Kozák
Roman Kozák
Roman Kozák je vystudovaný scenárista a dramaturg, milovník krajiny a na tomto místě zanechává odkazy a krátké poznámky k dokumentárním filmům. Jejich společné téma napadlo ho symbolizovat (díky jednomu nečekanému nálezu při procházce v poli za domem) úlomkem pravěké sekerky pod jedoucím kombajnem. Ať tato stránka poslouží k lepšímu povědomí o některých aktuálních a zajímavých tématech.